Závislost není hra a zábava svobodného člověka

Reakce na článek „Lepší svět" Odraz 1/2015 V jednom se s autorem shodneme - svoboda jednotlivce, samozřejmě včetně veškeré zodpovědnosti z ní vyplývající, je v demokratické zemi jednou z důležitých hodnot. V případě výherních automatů, respektive jejich regulace, nejsou však slova o osobní svobodě na místě. Závislost nemá nic společného s hrou či zábavou svobodného člověka. Je to kolotoč proher, ze kterého se velmi těžko vystupuje. Patologické hráčství je impulzivní porucha s obdobnými symptomy jako závislost na návykových látkách.

Česká republika disponuje nejhustější sítí heren s automaty. V ČR je 6,5x více heren a kasin než v celé EU dohromady. K 30. 6. 2014 Ministerstvo financí evidovalo 58 511 vydaných licencí pro provozování strojů v hernách. Tento počet nás pasuje na první příčku v Evropě při přepočtení počtu strojů na 1000 obyvatel.

Společensky velmi nebezpečná nemoc s diagnózou číslo F63.0 - gambling, zapustila u nás své kořeny a devastujícím způsobem se denně podepisuje na osudech našich občanů. Dopady patologického hráčství jsou velmi citelné, jde především o osobní bankroty, exekuce, rozpady vztahů a rodin, podvody a další trestnou činnost páchanou za účelem opatřit si další prostředky na hru, psychické problémy a bohužel také sebevraždy.

Závislý hráč, gambler, se ze své nemoci nikdy nevyléčí, má ji pevně zakořeněnou ve své nátuře a může pouze abstinovat. Ulice poseté hernami jsou pro abstinujícího gamblera to samé jako otevřená lahev rumu pod nosem alkoholika.

Všichni odborníci zabývající se závislostmi, jejich prevencí, původem, léčbou, výzkumem... (adiktologové), kteří nejsou na výplatní listině lobby hazardu, se shodnou na tom, že boj proti gamblingu se dá vést kombinací dvou zbraní - radikálním omezením nabídky, tedy počtu heren a automatů, a paralelním budováním sítě pomoci pro závislé hráče.

Nenašla jsem žádná statistická čísla týkající se pouze Roztok nebo Středočeského kraje, ale ta celorepubliková jasně ukazují důvody, proč se loni vláda rozhodla vyhlásit hazardu válku a řada měst se vydává stejnou cestou.

V Česku se v roce 2013 prosázelo kolem 124 miliard korun, ze tří čtvrtin na hracích automatech (údaje z roku 2014 ještě nejsou k dispozici). Ze zisku hazardní společnosti odvedly do rozpočtů a obcím přibližně osm miliard korun. Stát ale podle expertů z Psychiatrického centra Praha při 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy vynakládá na boj s následky hazardu dvakrát tolik, nejméně 14 až 16 miliard korun ročně.

Vláda vychází ze zahraničních zkušeností, například kanadských, že omezení hracích automatů vede k prokazatelnému snížení počtu patologických hazardních hráčů. A těch je podle odborníků v České republice nejméně 40 tisíc.

Ano, omezení a zákazy hazardu s sebou přinášejí riziko nárůstu černých heren a také prostředí internetu je živnou půdou nekontrolovaného hazardu. Ale pokud tyto argumenty pro nás budou důvodem zavírat oči nad tím, že se České republice začíná právem přezdívat „Las Vegas Evropy“, nezačneme tento problém řešit nikdy.

Proto považuji za správné, že i zastupitelstvo Roztok schválilo vyhlášku zakazující provozování výherních automatů na svém území. Roztoky tak nejsou první a zcela jistě ani poslední město v ČR, které se po letech nekontrolovaného růstu hazardu rozhodlo tuto činnost regulovat a mimo jiné tak omezit i řadu průvodních negativních jevů, jako jsou kriminalita, výskyt problémových osob v hernách atd.

Eva Frindtová
zastupitelka za TOP 09 a nezávislé

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.